STWÓRZ WŁASNE SERCE W INKSCAPE

Pokażę wam dzisiaj jak stworzyłam wzór serca złożonego z serc. Może i wyglądać to będzie jak bym zaczęła od końca, ale moja przygoda z Inkscape zaczęła się właśnie od znalezienia wzoru serca ułożonego z innych elementów. Pomyślałam, że fajnie by było zrobić własny wzór i w głowie miałam pomysł na serce ułożone z serc. Dla osoby, która do czynienia miała w szkole wyłącznie z corelem taki projekt był poza zasięgiem. Nie było mnie stać na płatny program do grafiki wektorowej, „skazana” zostałam na inkscape. Czemu „skazana”? Inkscape to program wyglądający i działający zupełnie inaczej niż inne systemy. Pewnie wynika to z faktu iż jest to darmówka i tak jak gimp jest skazany na inność. Droga do zaprzyjaźnienia się była stroma, kamienista i bardzo kręta, ale temat o tym jak zaprzyjaźniłam się z Inkiem zostawimy na inny wpis. 😉 Dziś podzielę się z wami jak wyglądał proces powstania serca z serc.

Rozpoczęcie pracy

Pracę zaczynamy oczywiście od otwarcia Inkscape. Tu nadmienię, że program inaczej zachowuje się w windows a inaczej w mac. Przyznam, nie wiem od czego to zależy. Gdy na początku poznawałam program pracowałam na nim w windows i nie wspominam tego najlepiej. To była jedna z wad jaka odstraszała mnie od Inka. Potrafił w trakcie pracy wyłączyć się bez powodu. I wszystko przepadało. Każdą zmianę jaką wprowadzałam od razu zapisywałam. Natomiast gdy przesiadłam się na maca to ani razu mi nie siadł. Jak by był zgrany z „jabłuszkiem”.

Tworzymy trójkąt

Wybieramy z pionowego paska po lewej stronie znaczek z gwiazdą i wielokątem. Na górze pojawi się pasek do zarządzania tą funkcją. Wybieram ilość narożników 3 i przeciągam kursorem po polu roboczym. Trójkąt ustawiam „do góry nogami”.

Następnie wybieramy „edycja węzłów”, z pionowego paska, a z jego menu pojawiającego się na górze wybieramy ikonką z taką ósemeczką „konwertuj zaznaczone obiekty w ścieżkę”. Nasz trójkąt ma w tym momencie trzy punkty, którymi możemy kontrolować jego kształt.

Zmieniamy trójkąt w połówkę serca

Zaznaczamy dwa górne punkty i plusikiem dodajemy jeszcze jeden węzeł, który pojawia się między zaznaczonymi. Odznaczamy je i wybieramy jeden, w menu zaznaczam „ustaw symetrię zaznaczonych węzłów”. Dzięki niej nasz węzełek będzie zaokrąglony. Tą operację powtarzam na kolejnym i pojawiającymi się ramionami reguluję kształt. W ten sposób zrobiłam pierwszą część serca.

Do zrobienia kolejnej części nie tworzymy trójkąta i nie bawimy się z węzłami. Taka droga była by trudniejsza, bo druga część nie wyszła by nam symetrycznie, chyba że taki efekt jest twoim zamiarem. By zrobić kolejną, identyczną część wystarczy z menu wybrać: Edycja – Powiel i na naszej zaznaczonej części pojawi się klon nałożony na pierwowzorze. Później wybieramy: Obiekt – Odbij poziomo.

Scalamy połówki

Zaznaczamy oba obiekty. Wybieramy „wyrównanie i rozmieszczanie obiektów. Pojawia się okienko gdzie wybieramy kolejno z listy „względem – ostatni zaznaczony” i pierwszą ikonkę poniżej. Już mamy kształt serduszka.

Między obiektami jest przerwa, aby ją wyeliminować zaznaczamy całość i wybieramy : ścieżka – suma. Tak oto powstało nasze serducho.

Jak powstał szablon z zaprojektowanego serducha

Jak zrobić serce z serc? Nic prostszego. Kopiujesz serduszko. Jedno powiększasz do rozmiaru, który cię interesuje i zmieniasz jego kolor, obojętnie jaki. Na nim układasz wzorek z serduszek.

U mnie powstał on na potrzeby wycinania wzoru w papierze przy pomocy mojego plotera firmy Cricut.

Od tamtego czasu Inkscape jest moim narzędziem pracy, który szlifuję i utrwalam. Jest narzędziem bardzo pomocnym w projektowaniu szablonów, do tego głównie mi służy. Wiem jednak, że jest to program, w którym można tworzyć zaawansowane grafiki i projekty.

podpis sylwiabee

2 odpowiedzi na “STWÓRZ WŁASNE SERCE W INKSCAPE”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sylwia butza

Witaj w mojej pracowni

Bardzo cieszę się, że tu jesteś. Strona sylwiabee.pl to moja wirtualna pracownia. Znajdziesz tu moje prace z papieru, wyniki różnych wyzwań i podejrzysz moje zmagania z Inkscape i Cricut. Rozgość się. 🙂

podpis sylwiabee

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania lub interesuje cię któraś z moich prac pisz śmiało. Znajdziesz mnie również w mediach społecznościowych.


kontakt@sylwiabee.pl

Możesz również wysłać wiadomość bezpośrednio z okienka poniżej 😉

  Archiwum

  Kategorie

  Tagi

  3 maja białoczerwona cardmaking flaga polska godło polski inkscape kartka z wyzwania konstytucja narzedzia nowy rok ola gościniak planer serce z serc urodziny warstwowa kartka warstwy życzenia


  Ostatnie wpisy

  • Patriotyczna kartka

   Patriotyczna kartka

   Dziś 3 maja. W Polsce jest to wyjątkowe święto, szczególnie dla tych, którzy czują więź z ojczyzną. Dla wielu jest to kilka dni na mini urlop. 😉 Choć mój zawód nie przewiduje takiego luksusu, ale o tym kiedy indziej. Prostota to piękno Osobiście lubię tworzyć proste kartki, takie w których nie ma przesytu kolorów nad […]

  • Na skrzydłach urodzin

   Na skrzydłach urodzin

   Co pomaga pobudzić kreatywność? Dla mnie takim bodźcem są wyzwania kartkowe. Wymuszają na mnie motywację do nauki czegoś nowego i doskonalenia umiejętności. Wyzwania scrapbook Pamiętam moje początki. Tą ekscytację przy projektowaniu i realizacji. Tworzenie kartek okolicznościowych daje mi dużo satysfakcji. Chłonęłam nowości jak gąbka. Przeszukiwałam internet by doskonalić kunszt, na każdy możliwy sposób. Niestety zaczęłam…

  • KARTKI I WARSTWY

   KARTKI I WARSTWY

   Kiedy oglądałam tą kartkę po ukończeniu, w głowie zabrzmiał mi tekst z pierwszej części „Shreka” na temat warstw. Ta praca powstała w sumie tzw. „przy okazji”. Zebrałam się w sobie by zrobić porządek w papierach przeznaczonych do pocięcia i tak sobie wycinam przy okazji słuchania ciekawych podkastów. Właśnie przy takich okazjach przyjemnie jest sobie powycinać.…