STWÓRZ WŁASNE SERCE W INKSCAPE

STWÓRZ WŁASNE SERCE W INKSCAPE

Pokażę wam dzisiaj jak stworzyłam wzór serca złożonego z serc. Może i wyglądać to będzie jak bym zaczęła od końca, ale moja przygoda z Inkscape zaczęła się właśnie od znalezienia wzoru serca ułożonego z innych elementów. Pomyślałam, że fajnie by było zrobić własny wzór i w głowie miałam pomysł na serce ułożone z serc. Dla osoby, która do czynienia miała w szkole wyłącznie z corelem taki projekt był poza zasięgiem. Nie było mnie stać na płatny program do grafiki wektorowej, „skazana” zostałam na inkscape. Czemu „skazana”? Inkscape to program wyglądający i działający zupełnie inaczej niż inne systemy. Pewnie wynika to z faktu iż jest to darmówka i tak jak gimp jest skazany na inność. Droga do zaprzyjaźnienia się była stroma, kamienista i bardzo kręta, ale temat o tym jak zaprzyjaźniłam się z Inkiem zostawimy na inny wpis. 😉 Dziś podzielę się z wami jak wyglądał proces powstania serca z serc.

Rozpoczęcie pracy

Pracę zaczynamy oczywiście od otwarcia Inkscape. Tu nadmienię, że program inaczej zachowuje się w windows a inaczej w mac. Przyznam, nie wiem od czego to zależy. Gdy na początku poznawałam program pracowałam na nim w windows i nie wspominam tego najlepiej. To była jedna z wad jaka odstraszała mnie od Inka. Potrafił w trakcie pracy wyłączyć się bez powodu. I wszystko przepadało. Każdą zmianę jaką wprowadzałam od razu zapisywałam. Natomiast gdy przesiadłam się na maca to ani razu mi nie siadł. Jak by był zgrany z „jabłuszkiem”.

Tworzymy trójkąt

Wybieramy z pionowego paska po lewej stronie znaczek z gwiazdą i wielokątem. Na górze pojawi się pasek do zarządzania tą funkcją. Wybieram ilość narożników 3 i przeciągam kursorem po polu roboczym. Trójkąt ustawiam „do góry nogami”.

Następnie wybieramy „edycja węzłów”, z pionowego paska, a z jego menu pojawiającego się na górze wybieramy ikonką z taką ósemeczką „konwertuj zaznaczone obiekty w ścieżkę”. Nasz trójkąt ma w tym momencie trzy punkty, którymi możemy kontrolować jego kształt.

Zmieniamy trójkąt w połówkę serca

Zaznaczamy dwa górne punkty i plusikiem dodajemy jeszcze jeden węzeł, który pojawia się między zaznaczonymi. Odznaczamy je i wybieramy jeden, w menu zaznaczam „ustaw symetrię zaznaczonych węzłów”. Dzięki niej nasz węzełek będzie zaokrąglony. Tą operację powtarzam na kolejnym i pojawiającymi się ramionami reguluję kształt. W ten sposób zrobiłam pierwszą część serca.

Do zrobienia kolejnej części nie tworzymy trójkąta i nie bawimy się z węzłami. Taka droga była by trudniejsza, bo druga część nie wyszła by nam symetrycznie, chyba że taki efekt jest twoim zamiarem. By zrobić kolejną, identyczną część wystarczy z menu wybrać: Edycja – Powiel i na naszej zaznaczonej części pojawi się klon nałożony na pierwowzorze. Później wybieramy: Obiekt – Odbij poziomo.

Scalamy połówki

Zaznaczamy oba obiekty. Wybieramy „wyrównanie i rozmieszczanie obiektów. Pojawia się okienko gdzie wybieramy kolejno z listy „względem – ostatni zaznaczony” i pierwszą ikonkę poniżej. Już mamy kształt serduszka.

Między obiektami jest przerwa, aby ją wyeliminować zaznaczamy całość i wybieramy : ścieżka – suma. Tak oto powstało nasze serducho.

Jak powstał szablon z zaprojektowanego serducha

Jak zrobić serce z serc? Nic prostszego. Kopiujesz serduszko. Jedno powiększasz do rozmiaru, który cię interesuje i zmieniasz jego kolor, obojętnie jaki. Na nim układasz wzorek z serduszek.

U mnie powstał on na potrzeby wycinania wzoru w papierze przy pomocy mojego plotera firmy Cricut.

Od tamtego czasu Inkscape jest moim narzędziem pracy, który szlifuję i utrwalam. Jest narzędziem bardzo pomocnym w projektowaniu szablonów, do tego głównie mi służy. Wiem jednak, że jest to program, w którym można tworzyć zaawansowane grafiki i projekty.

podpis sylwiabee

2 odpowiedzi na “STWÓRZ WŁASNE SERCE W INKSCAPE”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sylwia butza

Witaj w mojej pracowni

Bardzo cieszę się, że tu jesteś. Strona sylwiabee.pl to moja wirtualna pracownia. Znajdziesz tu moje prace z papieru, wyniki różnych wyzwań i podejrzysz moje zmagania z Inkscape i Cricut. Rozgość się. 🙂

podpis sylwiabee

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania lub interesuje cię któraś z moich prac pisz śmiało. Znajdziesz mnie również w mediach społecznościowych.


kontakt@sylwiabee.pl

Możesz również wysłać wiadomość bezpośrednio z okienka poniżej 😉

  Nowe konto na instagramie

  Facebook

  Archiwum

  Kategorie

  Tagi

  3 maja aniołek białoczerwona big shot cardmaking chrzest cricut flaga polska fun fold card godło polski inkscape kartka z wyzwania komunia chłopca komunia święta konstytucja kwiaty wycięte z papieru mapka scrapbook mata magnetyczna narzedzia nowości nowy rok ola gościniak paleta barw palet barw pamiątka para para młoda parapetówka planer pocket card podziękowania dla nauczyciela pracownia serce z serc sklepik gosi składana kartka urodziny wakacje warstwowa kartka warstwy wyzwanie zakochani ślub życzenia życzenia dla dziecka życzenia ślubne


  Ostatnie wpisy

  • Pamiątka chrztu świętego

   Pamiątka chrztu świętego

   W życiu chrześcijanina chrzest to włączenie do wspólnoty Kościoła jako członka rodziny. To taki początek podejmowanej drogi życiowej. Dziecko jest jeszcze zbyt małe aby rozumieć co się wokół niego dzieje, większa świadomość jest w dorosłych Na różowo Kolorystyka miała być na słodko i na różowo. Do jej wykonania wybrałam szablon harmonijkowy. Napis imienia ułożony został […]

  • Życzenia komunijne dla chłopca

   Życzenia komunijne dla chłopca

   Wiem, że właściwie jest już po sezonie komunijnym. Mam jednak spore zaległości jeśli chodzi o publikację prac. Teraz nadrabiam, dlatego też przez jakiś czas mogę być one nie w kolejności chronologicznej. Dziś pokazać chcę życzenia komunijne dla chłopca, który jest ręcznie malowany. Ulubiony szablon Podczas jednych z wielu warsztatów Palety Barw nauczyłam się fajnego szablonu.…

  • Gate Fold – Wejście przez tort

   Gate Fold – Wejście przez tort

   Kiedy zobaczyłam ten szablon trochę zdębiałam. „Znowu mierzenie”, pomyślałam z niechęcią. Tym bardziej, że mam zwykłą gilotynę, a nie trymer. I jak to tu ugryźć? Liniał i skalpel Zacisnęłam zęby i zabrałam się do pracy. W takich sytuacjach nie zostaje mi nic innego jak sięgnięcie po skalpel i liniał. Przyznam, że nie lubię takiego rozwiązania,…